Wiadomości

Saudyjski imam: Kobiety nie zasługują na możliwość prowadzenia samochodów, ponieważ mają tylko jedną czwartą mózgu

23 września 2017 16:04:48
Saudyjski imam: Kobiety nie zasługują na możliwość prowadzenia samochodów, ponieważ mają tylko jedną czwartą mózgu Źródło:

Kobiety nie zasługują na możliwość prowadzenia samochodów, ponieważ mają tylko jedną czwartą mózgu - orzekł saudyjski imam Sheikh Saad Al-Hidżri. - Mają tylko pół mózgu na początku, kiedy idą na zakupy, a kończą z tylko jedną czwartą”.

Duchowny jest szefem Wydziału ds. Fatw (islamskich opinii prawnych) w prowincji Assir w Arabii Saudyjskiej. Kontrowersyjna opinia spowodowała jednak potężny gniew wśród wielu obywateli królestwa, do tego stopnia że władze zakazały mu głoszenia kazań, prowadzenia modlitw i innych działań religijnych.

Kobiety nie mogą w Arabii Saudyjskiej samodzielnie decydować o swoim ubiorze, samodzielnie podróżować lub prowadzić samochodu. Aby kupić bilet na samolot, kobieta potrzebuje zgody od partnera. W restauracjach, parkach, szkołach, bankach i w innych instytucjach publicznych obowiązuje segregacja według płci. Zasady te nie obowiązują w kompleksach handlowych i w sklepach. W głośnym procesie 1 grudnia 2014 r. sąd skazał Ludżajn al-Haslul i Majsę al-Mudi na karę dwóch miesięcy więzienia za prowadzenie samochodu. Obie kobiety działały w kampanii popierającej prawo do prowadzenia samochodu przez kobiety.

Tagi: islam