Wiadomości

Chiny grożą USA wojną! Australia zapowiada wsparcie Amerykanów

11 sierpnia 2017 08:38:22
Chiny grożą USA wojną! Australia zapowiada wsparcie Amerykanów Źródło:

Donald Trump we wtorek wypowiedział się odnośnie Korei Północnej. Stwierdził, że jeżeli przywódca Korei Kim Dzong Un nie przestanie grozić USA, to jego przyszłość jego kraju, to "ogień i gniew". W czwartek Trump rozwinął tę myśl.

Prezydent zapewnił, że Amerykanie i ich sojusznicy nie mają powodu do obaw. O Korei natomiast powiedział:

- Korea Północna powinna wziąć się w garść albo będzie w tarapatach, w jakich znalazło się dotychczas niewiele krajów na świecie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych zaznaczył również, że jego wtorkowa wypowiedź i tak mogła nie być wystarczająco mocna, ponieważ Korea od wielu lat grozi atakiem nuklearnym i dotychczas traktowana była po macoszemu - nikt nie interweniował w tej sprawie. Trump nie zaprzeczył, że bierze pod uwagę, że USA pierwsze zaatakuje Koreę Północną.

W piątek premier Australii Malcom Turnbull oświadczył, że w przypadku ataku Korei na Stany Zjednoczone, Australia będzie walczyć po stronie USA.

W sprawie konfliktu na linii Stany Zjednoczone - Korea Północna wypowiedziała się także strona chińska. Na łamach oficjalnej państwowej gazety "Global Times" pojawiło się oświadczenie, że Chiny włączą się do wojny po stronie Korei Północnej, jeśli Stany Zjednoczone jako pierwsze zaatakują Koreę Północną. Jednocześnie Chińczycy mają zamiar pozostać neutralni, jeśli to Korea przeprowadzi pierwszy atak.

- Jeśli Stany Zjednoczone i Korea Południowa zaatakują i będą próbowały obalić reżim Korei Północnej oraz zmienić jej ustrój polityczny, to Chiny ich przed tym powstrzymają - napisano w gazecie.

Chiny to największy sojusznik i partner handlowy Korei Północnej. Deklaracja wsparcia Korei nie powinna więc być niczym zaskakującym. Jednocześnie Chińczycy nie chcą angażować się w wojnę, jeśli wywoła ją Kim Dzong Un, a to powinno nieco ostudzić jego zapały wystrzelenia broni nuklearnej w stronę Amerykanów.

Tagi: