Wiadomości

Już wkrótce! CAŁKOWITE zaćmienie słońca! [wideo]

10 sierpnia 2017 08:33:53
Już wkrótce! CAŁKOWITE zaćmienie słońca! [wideo] Źródło:

Już w sierpniu czeka nas pełne zaćmienie słońca. To niecodzienne zjawisko - w Polsce ostatni raz miało miejsce w 1999 roku.

Zaćmienie będzie można oglądać już 21 sierpnia. Niestety - zjawisko będzie dostępne tylko dla ludzi, którzy tego dnia będą znajdowali się w Stanach Zjednoczonych. Dokładniej w stanach: Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Kansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Tennessee, Północna Carolina, Południowa Carolina, Georgia. Jednak jest to tak rzadkie wydarzenie, że pasjonaci i fotografowie z całego świata przybędą, często wydając niemałe pieniądze na podróż, aby tylko być świadkami tego wydarzenia.

Niestety, dla osób które chciałyby obejrzeć zaćmienie, nie ruszając się z domu, a mieszkają w Polsce - nie mamy dobrych wieści. Najbliższe całkowite zaćmienie słońca będzie u nas widoczne dopiero w 2135 roku. Jeśli naukowcy nie wymyślą jakiejś cudownej metody na długowieczność, to nikomu z nas nie dane będzie go zobaczyć. Będziemy musieli zadowolić się częściowymi zaćmieniami. Najbliższe będzie miało miejsce już za trzy lata - w 2020 roku (zaćmienie widoczne na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego), a kolejne rok później. W 2022, 25 października będzie widoczne głębokie zaćmienie częściowe i będzie je można podziwiać z każdego zakątka Polski. Warto na tę okazje zaopatrzyć się w specjalne okulary.


Tagi: