Opinie

Ilcewicz (ZŻ NSZ): Sztandar Służby Kontrwywiadu Wojskowego podkreśla zasługi żołnierzy OW ZJ i NSZ

12 marca 2017 07:16:21
Ilcewicz (ZŻ NSZ): Sztandar Służby Kontrwywiadu Wojskowego podkreśla zasługi żołnierzy OW ZJ i NSZ Źródło:

- To ważne wydarzenie, bo docenia do tej pory mało znany, lub pomijany fakt, że najlepszy wywiad w polskim państwie podziemnym tworzyła do 1943 r. Organizacja Wojskowa - Związek Jaszczurczy, z której powstały późniejsze Narodowe Siły Zbrojne - komentuje uhonorowanie wysiłku wojennego narodowców przez Kontrwywiad Wojskowy, sekretarz Związku Żołnierzy NSZ, Bartłomiej Ilcewicz.

- Fakt pojawienia się na poświęconym i nadanym 3 marca 2017 r. w Belwederze sztandarze Służby Kontrwywiadu Wojskowego podkreśla zasługi żołnierzy OW ZJ i NSZ, którzy w swoich wywiadowczych działaniach dali się we znaki niemieckiemu okupantowi. Warto wspomnieć w tym miejscu postać Stanisława Jeute, który stworzył tak sprawnie działającą siatkę wywiadowczą, sięgającą najważniejszych miast III rzeszy niemieckiej, centrów gospodarczych, dowództwa i kancelarii wspomnianej rzeszy. Dla Wywiadu "Zachód", pracowali najlepsi, osoby oddane Polsce, wywodzące się m.in. z przedwojennego ONR, MW, SN, OWP i innych organizacji. Wykształcone, przeszkolone, całkowicie oddane sprawie. Ginęli później rozstrzelani lub zgilotynowani w niemieckich kazamatach. Jako Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin upamiętniamy m.in. polskie ofiary od kilku lat uczestnicząc w uroczystościach w berlińskim Ploetzensee, gdzie gilotynowano także żołnierzy działających dla Wywiadu "Zachód".
Do osiągnięć wywiadu „Zachód” zalicza się m.in.: zdobycie informacji związanych z agresją III Rzeszy na Grecję, zdobycie daty zamierzonego ataku Afrika Korps na Aleksandrię, zlokalizowanie pancernika „Tirpitz” w jednym z fiordów norweskich, zlokalizowanie na Pomorzu Zachodnim (w Peenemünde) tajnego ośrodka zajmującego się badaniami nad pociskami rakietowymi, uzyskanie informacji wywiadowczych dotyczących budowy okrętów podwodnych w stoczniach Gdyni, Gdańska i Elbląga (polecam w tym miejscu artykuł: Z kart historii wywiadu "Zachód" ZJ i NSZ

Matką chrzestną sztandaru Służby Kontrwywiadu Wojskowego jest sanitariuszka Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Mączyńskiego NSZ, walcząca w Powstaniu Warszawskim - ppor. Maria Kowalewska ps. "Myszka", którą miałem okazję poznać osobiście.

Cześć i chwała żołnierzom OW ZJ i NSZ z Wywiadu "Zachód"!


Tagi: