Kościół

Papież apeluje o tworzenie nowej muzyki sakralnej, odpowiedniej do dzisiejszych czasów

6 marca 2017 13:25:28
Papież apeluje o tworzenie nowej muzyki sakralnej, odpowiedniej do dzisiejszych czasów Źródło:

Papież Franciszek przyjął w sobotę uczestników międzynarodowego sympozjum na temat muzyki sakralnej zorganizowanego Papieską Radę Kultury. W rozmowie z uczestnikami stwierdził, że muzyka sakralna potrzebuje uaktualnienia. Jednocześnie apelował, by unikać przeciętności i banalności.

Papież stwierdził, że spotkanie kościoła z nowoczesnością i wprowadzenie ojczystego języka do liturgii wiąże się z różnymi problemami: języków muzycznych, form oraz gatunków.

- Muzyka sakralna i śpiew liturgiczny muszą w pełni zasymilować się z językiem artystycznymi oraz muzycznym współczesnych czasów - mówił uczestnikom sympozjum Franciszek.

- Czasem [w muzyce - przyp. red] zwycięża pewna przeciętność, powierzchowność i banalność, ze szkodą dla piękna i intensywności liturgii - tłumaczył.

Papież zaapelował do osób tworzących muzykę sakralną - kompozytorów, dyrygentów, muzyków, chórzystów o to, aby zadbali o uaktualnienie muzyki w liturgii, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na jej jakość. Franciszek stwierdził także, że należy zadbać o edukację muzyczną i estetyczną kapłanów oraz świeckich zaangażowanych w życie Kościoła.

Tagi:
Źródło: Radio Vaticana