Kościół

Franciszek wysyła kardynała Burke na... wyspę Guam

16 lutego 2017 14:04:00
Franciszek wysyła kardynała Burke na... wyspę Guam Źródło: Autor: Geerlingguy, wikipedia

Papież Franciszek wysyła Raymonda Burke na wyspę Guam. Kardynał ma za zadanie zbadać sprawę nadużyć seksualnych tamtejszego arcybiskupa Anthony'ego Apurona.

Abp Apuron był metropolitą archidiecezji Hagåtña, na wyspie Guam, należącej do Stanów Zjednoczonych.
Wyspa Guam leży między Hawajami i Filipinami i nie ma dobrej opinii. Na jej terenie działają liczne gangi i dochodzi do wielu przestępstw. Arcybiskup został odwołany ze swojej funkcji w czerwcu zeszłego roku, po wybuchu afery i oskarżeniach o pedofilię. Apuron został oskarżony o to, że w latach 70 molestował seksualnie ministrantów.

Teraz sprawie ma się przyjrzeć kardynał Burke. Zostanie on szefem komisji, która badać będzie, czy rzeczywiście doszło do nadużyć seksualnych względem dzieci. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary wyznaczył Burke na szefa komisji w październiku zeszłego roku. Kardynał wprost nazywa wykorzystywanie seksualne przez kapłanów złem, jednocześnie zwracając uwagę na rolę homoseksualnych duchownych, którzy najczęściej dopuszczają się tego typu zbrodni.

W tym tygodniu mają rozpocząć się pierwsze przesłuchania. Warto zaznaczyć, że arcybiskup Apuron nie przyznał się do winy i nigdy oficjalnie nie postawiono mu zarzutów.

Tagi:
Źródło: foxnews