Kościół

Niemcy: To już oficjalne! Komunia dla rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych

2 lutego 2017 11:18:00
Niemcy: To już oficjalne! Komunia dla rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych Źródło: Kardynał Niemiec Reinhard Marx

Niemieccy biskupi już od dłuższego czasu wypowiadali się o możliwości przyjmowania Komunii przez osoby rozwiedzione, które wstąpiły w kolejne związki. Pierwsze wzmianki pojawiły się już dwa lata temu. Nie powinno więc dziwić ich oficjalne stanowisko w tej sprawie, które przedstawili za pomocą listu pasterskiego.

Biskupi powołują się w liście na adhortację Franciszka "Amoris Laetitia" i zezwolili wiernym, żyjącym w ciężkim grzechu cudzołóstwa, by przystępowali do Komunii Świętej. Niemcy to drugi kraj, w którym katoliccy hierarchowie umożliwili rozwodnikom przystępowanie do sakramentu. Kilka tygodni temu na taki krok zdecydowali się biskupi na Malcie.

Biskupi pod przewodnictwem kardynała Marxa nazwali swój list przewrotnie "Radość miłości, która zamieszkała w rodzinie, jest również radością Kościoła." O jakiej rodzinie mowa, skoro swoją decyzją biskupi dopuszczają rozpad rodzin? Całość listu ubrana jest w piękne słowa i motywowana troską o rodziny, ale także o tych, którzy w wyniku rozpadu swoich związków sakramentalnych oddalają się od Kościoła. Poprzez umożliwienie im przystępowania do Komunii Świętej, biskupi chcą, by rozwodnicy nie czuli się odrzuceni przez Kościół i byli częścią wspólnoty.

Oczywiście wciąż powtarza się, że nie dotyczy to wszystkich rozwodników i każdy przypadek wymaga szczególnego rozpoznania. Biskupi zaznaczają, że chodzi o pojedyncze przypadki, w których zarówno wierni rozwiedzeni muszą przeanalizować swoją sytuację życiową, jak i duszpasterz, towarzysząc i zapewniając o wsparciu ma za zadanie rozeznać, czy dana osoba rzeczywiście jest godna przystąpienia do Komunii Świętej, mimo trwania w grzechu ciężkim.

Warto zaznaczyć, że zarówno wcześniejsza decyzja biskupów maltańskich, jak i najnowszy list duszpasterzy z Niemiec, są niezgodne z nauczaniem Kościoła i Ewangelią, która mówi o nierozerwalności małżeństwa. Jednak dopuszczanie do sakramentu osób żyjących w grzechu ciężkim najwidoczniej biskupom niemieckim nie kłóci się wyznawaną przez nich wiarą.

Tagi: