Kościół

Porozumienie między Watykanem a Bractwem św. Piusa X jest bardzo bliskie [WIDEO]

4 lutego 2017 14:54:00
Porozumienie między Watykanem a Bractwem św. Piusa X jest bardzo bliskie [WIDEO] Źródło:

Watykan jest blisko osiągnięcia długo oczekiwanego porozumienia w sprawie uregulowania statusu Bractwa Świętego Piusa X (FSSPX). Abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która prowadziła rozmowy z grupą tradycjonalistów, potwierdził że rozmowy zmierzają w kierunku utworzenia prałatury personalnej dla FSSPX.

Bp Bernard Fellay, przełożony FSSPX, wcześniej powiedział w telewizji, że porozumienie jest blisko. Stwierdził, że Bractwo nie będzie czekać na "całkowicie zadowalającą" sytuację w Kościele przed przyjęciem porozumienia, które ustanowiłoby uregulowanie statusu kanonicznego grupy.

Bp Fellay powiedział, że Franciszek wykazał zainteresowanie pojednania z FSSPX, spójne z częstymi połączeniami Papież jest dla dotarcia do tych, którzy są na marginesie. Tradycjonalistów lider przypomniał w wywiadzie, że Franciszek był autoryzowanym FSSPX kapłanów usłyszeć sakramentalne spowiedzi podczas Roku Jubileuszowego, a następnie rozszerzony tego zezwolenia na czas nieokreślony.

Od środy 25 stycznia w serwisie YouTube jest dostępny półgodzinny film dokumentalny w polskiej wersji językowej, zatytułowany Kapłani na nasze czasy. Film ukazuje ideał tradycyjnego kapłaństwa katolickiego oraz codzienne życie kleryków Bractwa Św. Piusa X w seminarium duchownym Najświętszego Serca Jezusowego w Zaitzkofen. W tym bawarskim seminarium kształcą się przyszli kapłani Tradycji katolickiej z wielu krajów, również z Polski – ukończyła go większość księży Bractwa działających w naszym kraju.

Tagi: